Medzi pauza od tažších myšlienok. (Aneb milujeme Mexico #1)

Autor: Carlos Michal Martinez Rico | 4.5.2013 o 14:26 | (upravené 4.5.2013 o 14:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  130x

Moja národnosť je Mexická a Slovenská. Otec Mexičan, ktorý za komančov dostal napad študovat v Rakúsku, moja Matka švárna deva zo Šenkvíc pri Bratislave. Nebudem rozoberať teraz život mojich rodičov a ich prenasledovanie či vypočúvanie pravidelne aplikované ŠTB, ale skorej o tom aký magický bol návrat do mojej krajiny, v ktorej som vyrastal. V nasledujúcich dieloch nebudem písat o sebe, ale o Mexiku ako krajine. Toto je taký úvod ako som sa sem dostal a ako to vidím. Čakajte zaujimavé a detailné opisy života v Mexiku očami Mexičana, ktorý tu už príliš dlho nebol.

Náš HoodNáš HoodNora Van Rollová

Úvodom

Cesty života sú nevyspytateľné a to ako som sa sem znovu dopracoval, a za akých podmienok bolo niečo, čo som čakať nemohol. Menšia infiltrácia do miestnej komunity sektárov len na rýchle zmapovanie ich kontaktov či aktivít mi už asi nepripadá ako niečo podivné. Sedávam ešte večer v prazdnej vani po tme. Som vo vani a rozmýšlam prečo sa môj život vyvíja takto a prečo riešim takéto... no veci... Riešiť šialených ľudí a dokonale sa pretvarujúcich socio- či psychopatov zhluknutých do skupín, ktoré riešia fiktívne dobývanie sveta vierou či peniazmi je vážne niekedy len odraz toho, že asi medzi nich zapadám. Alebo, že nezapadám absolútne nikde. Možno tak len prachom a do police.Vynechám túto časť už keď z toho bude niekedy dobrá súčast mojej knihy ktoru píšem. Kedy ju dopíšeme s vydavateľstvom nevedno, všetko prebieha voľným štýlom a už teraz mám materiál na niekoľko edíci. Samozrejme nech som akýkoľvek, vzdelaný nie som, čiže písanie ešte potrebuje nejaké to doladenie, vynahrádzam si to pomocou iných.

 

Návrat do vlasti

Návrat do vlasti, ťažko opísať už keď som narodený vo Viedni a strávil som striedavo väčši počet rokov na Slovensku než v Mexicu. Ale kontrast týchto dvoch krajín je až opozičný. Prístup a žitie ľudí, kultúra či malé každodenné detaily.Všetko za sprievodu nostalgie a deja vú. Príchod do Mexika mi jaksi došiel až keď som sa vrátil do mesta kde som vyrastal, do Villahermosy.Villahermosa je krásne mesto porovnateľné v počte ľudí približne s Bratislavou . Centrum petrolejárstva a mesto ležiace v krásnom kraji odkiaľ pochádza rovnako pomenovaná Tabasco (chilli omáčka).

Mexico ma vždy fascinovalo huževnatosťou ale aj agresivitou emóci či pasívnych alebo aktívnych. Sám som temperamentný človek, čo s kombináciou kontroly mysle vyvoláva zaujimavé situácie simulovanej straty kontroly. Konečne po rokoch sa cítim, že na ulici nie je jeden Carlos a kopec iných, ale skôr plno Carlosov a sem tam nejaký ten Američan alebo Latino z inej krajiny.Mesto sa za 20 rokov rozrástlo o nejaké časti mesta ale nič prevratné. Typická činnosť ekonomiky, popridávali sa v húfach ku infraštruktúre. Renovovali sa domy a celkovo mesto vyzerá, že nebolo zastihnuté krízou tak viditeľne ako krajiny, z ktorých som odišiel (EÚ). Hneď ako prvé som chcel navštíviť svoju rodinu, paradoxne nie vlastnú, ale tú ktorá mi je viac ako vlastná. Môj otec totiž zmyzol keď som bol malý, nikto nevie kam ani prečo. Tvrdil, že nemohol zostať a ani Interpol ho nenašiel. Zmiznutý ako zmiznutý pracoval na inšpekciách jadrových zariadený pre OSN s tým, že ho kryl aj vtedajší veľvyslanec Mexica vo Viedni. Môj život je dosť komplikovaný aj bez toho aby som sa tým zaoberal, ale k pointe.

Moja rodina (moja akože moja rodina ďalej len Mojá Rodina) bola doslova tak úžasna, že doteraz je to zlaté.  Som nechápal, z jednej strany som bol už tak zdrbaný z toho, že riešim len škaredé veci života a spoločnosti, plus nehovoriac neustála snaha si udržiavať čistú hlavu a mentálnu stabilitu zo strany druhej, spôsobily že som sa cítil znovu ako malý chlapec. Privítali ma ako keby som nikdy neodišiel. Boli tam všetci, ktorí boli na dosah a prišli, a ešte aj pár známych. Bolo cítiť úprimné nadšenie z toho, že ma videli a dokonca po porozprávani, že čo robím, tak len povedali, že ja som od malička mal také problémy (tri pokusy o únosy atď. ale skrz moju náchylnosť skákat cudzím ľuďom do auta pre zmrzlinu či balík transformerov). Mimochodom vystupoval som vo viacerých reklamách a dokonca ma chceli do Hollywoodu lebo že som mal na to obdobie žiadanu tvár. Myslím, že to ako vyzerám nebol dôvod ale to je príliš veľká plocha pre špekuláciu a nedostatok údajov. Ďakujem matke za to, že ma nezapredala, s tým čo dnes som, mi dáva veľa udalostí zo života zmysel, tam by som nenašiel nič len otázky. Najlepšie  bolo, že moja konverzácia s nimi bola úplne mimo mojej moci nejako sa viac aktívne prejaviť, bol som ohúreny toľkými príjemnými pocitmi,že som vážne mal čo robiť aby som nevyzeral rozplynuto a rozpačite.

Ich dom bol zrekonštruovaný ale akosi stale rovnaký fíling priestoru. Ulica, ktorá bola hneď na rohu je miesto kde som vyrastal cez tie roky najdlhšie. Pekná upravená štvrť zo značkovým parkom a voľne pobehujúcimi vevericami v športovej časti mesta kde je vlastne velký okruh štadiónov a bežeckých dráh, ihrísk a olympíjskych bazénov či kurtov. Detské parky atď proste dokopy viac než sa dá vidieť v celej Bratislave či pomaly okrese na jednom mieste.Ceny domov sa ani nepohybovali tak vysoko cca okolo 3000-10000 pesov (1e:16p)  za štandart, pekné upravené domy a celkovo feeling, že tam chcem zomrieť, už keď nebudem mať lepšie ako napríklad pláž po ruke.Ja a moja snúbenica sme sa cítili važne ako doma hneď v prvú noc.

Sex bol úžasny pomaly za sprievodu svetiel a rôznych efektov.  Jednoznačne musím uznať, je krásna až až, a milujem ju veľmo veľmi.

Sex dobrý, tak sa sťahujeme samozrejme

Neváhali sme dlho, sadli sme si do kaviarne v Plaza de las Americas (v každom meste je jedna minimálne) dal som si 1,5l ľadové pivo so soľou po okrajoch a citrónom, a začali sme pozerať miestne inzeráty.Momentálne máme dom ďalej od centra mesta v časti, ktorá je docela kľudná a dosť mexicky obývaná (minimum prisťahovalcov z inej ako južnej časti Amerík). Najsť  tento dom nebolo až také tažké, maklér bol rýchly a nevyžadoval žiadne extra  poplatky. Majiteľka bola tak nadšená  z dlhodobého prenájmu domu aj zo záhradou, že nám zrekonštruovala a dala zrekonštruovať vačšinu drobností v dome, už keď išlo o vyše 15 ročný dom.

Máme tu aj sídlo firmy a priestory na učenie,  konferencie a dosť miestností na ubytovanie mojich zamestnancov. Vonku už máme vyvesené billboardy a tým uzavrem, že zazemie máme a je. Teraz sa môžem venovať ďalej okoliu Villahermosy v Tabascu. Čakajte rovnako aj reportáže o pracovných podmienkach očami robotníkov či rančérov. Takisto pobehám miestne pamiatky a pozrieme sa hlbšie do mysle Tabasčanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?